Alapítványunkhoz hasonlóan a Rákóczi Szövetség is közép-európai távlatokban gondolkodik. Küldetésük összhangban áll az általunk képviselt közösségépítő és kulturális értékteremtő munkával, így 2021 óta támogatjuk tevékenységüket. 2025-ben négy kiemelt programjuk megvalósításához nyújtunk anyagi segítséget.
Az év a kárpátaljai fiatalok már hagyományosnak mondható téli táborával indult. Az Ukrajna elleni orosz invázió óta minden január-februárban kirándulásokkal, vetélkedőkkel, játékokkal és sportprogramokkal várják a háborús hétköznapokból rövid időre kiszakadó gyerekeket – eddig már több mint két és félezret, magyarokat, ukránokat vegyesen.
Júniusban a Rákóczi Szövetség sátoraljaújhelyi létesítményében rendezik meg a 29. Kárpátaljai Népzene, Néptánc és Kézműves Tábort. Az ukrajnai magyarság kulturális integritásának határokon átnyúló megőrzésében fontos szerepet játszó folklór-seregszemlére 300-400 fiatalt várnak a szervezők.
Júliusban pedig a Kárpát-medence minden részéből érkeznek magyar középiskolások, egyetemi hallgatók és pedagógusok a Szövetség szabadegyetemére. A közéleti, gazdasági és kulturális témájú beszélgetések mellett számos szórakoztató és közösségépítő program közül választhatnak majd a résztvevők.
A rendezvények mellett a Rákóczi Szövetség másik zászlóshajója a 2004-ben elindított Magyar Iskolaválasztási Program. Célja, hogy a határon túli magyar szülők minél nagyobb arányban magyar tannyelvű iskolákba írassák a gyermekeiket, hiszen ez szolgálja a kulturális identitás fennmaradását, míg az államnyelven tanulás általában az asszimiláció irányába nyitja meg az utat. A Szövetség ösztöndíjakkal és programok szervezésével teszi vonzóbbá ezeket az intézményeket a családok számára. A program a szórványterületek jellemzően eleve kétnyelvű magyar közösségeiben bír a legnagyobb jelentőséggel: például Dél-Erdélyben, a Bánátban és a horvátországi Baranyai-háromszögben. A kezdeményezés a felmérések szerint egyértelműen eredményes: a Felvidéken például az ezredforduló óta a felére (30%-ról 13-16%-ra) csökkent a magyar anyanyelvük ellenére szlovák iskolát választó családok aránya.
A napjainkban több száz települési és iskolai szervezetet fenntartó, sokoldalú ifjúságszervezési és kulturális missziót végző Rákóczi Szövetség egy maroknyi, a felvidéki magyarság ügyéért tenni akaró ember összefogásából nőtte ki magát. Az 1989-es alapítás óta mind földrajzilag, mind tevékenységében kibővült a szervezet, és mára komoly eredményeket mondhat a magáénak.
Fotó: Rákóczi Szövetség Facebook oldala